Zöld ovi program

Mi teszi egyénivé a helyi nevelési programot? Hogy megjelenik az a környezet, amiben élünk, azok az adottságok melyek csak nálunk, a mi környezetünkben érvényesek és számunkra, nekünk fontosak, értékesek. Pedagógiai programunk kiemelt feladata a környezeti nevelés és a néphagyományok ápolása, ugyanis meggyőződésünk, hogy a gyermekkorban szerzett ilyen irányú tapasztalatok mély nyomot hagynak a gyermekben, személyiségének gyökerei ebbe a talajba kapaszkodva segíti őt sikeres, környezetét, nemzetét szerető emberré válni. Az óvoda dolgozóinak szemlélete tükröződik, amikor több csoportszobában lehetőség nyílik a kisállattartásra, halak, teknősök gondozására. Szakkönyv állományunkat, gyermekkönyvtárunkat folyamatosan gyarapítjuk a programunk szellemiségének megfelelően hangkazettákkal, videokazettákkal, diaképekkel.

Az óvoda szépen kialakított udvarának, tavacskájának, gyógynövényes kertjének ápolása, gondozása kiemelt feladatunk, melyből a gyermekek is koruknak, fejlettségüknek megfelelően kiveszik részüket.

Tervezésünk egyedisége, hogy a környező világ megismerése és a néphagyomány adja tanulási folyamat gerincét. Tehát az összes óvodai tevékenység alapját a természet körforgása, változásai, a hozzá kapcsolódó jeles napok, népszokások adják, egyre magasabb szintű tapasztalatszerzéssel. A hagyományos játékszerek mellett helyet kapjanak a természetes anyagból készültek, és a természetben megtalálható elérhető anyagok / csuhé, csutka, kagyló, kavics…/. A gyermekek mozgásigényének kielégítésére az udvar számtalan lehetőséget biztosít. A testnevelés foglalkozások közül az egyik kötött, a másik valamilyen sporttevékenység, de lehet hosszabb gyalogtúra is. Előtérben vannak a népi mozgásos játékok, eszközt igénylő mozgásos játékok, ugróiskola, ugrókötelezés, kakasviadal, labdajátékok. Télen jól kihasználhatjuk a szánkózó dombot is. Az összegyűjtött természeti kincsekből alkotás közben rengeteg új ismeretet kapnak. / szövés, fonás, agyagozás, gyertyamártás, nemezelés. /A mindennapi élettel kapcsolatos munka során rendszeresen készítünk gyümölcssalátát, gyümölcslevet, gondozzuk az állatokat, papírt gyűjtünk és készítünk. Rendkívül fontosnak tartjuk a fenntartható fejlődést, a gyermekek ÖKO-szemléletének alakítását, ezért szelektíven gyűjtjük a papír-és a műanyag hulladékot, a fémes belsejű tejes dobozokat, komposztáljuk a közös munkával összegereblyézett faleveleket, gallyakat, gyümölcs -,és zöldségmaradékokat. A keletkezett friss humuszos földdel virágaink és kerti ágyásaink földjét gazdagítjuk. 2020-ban bekapcsolódtunk a Bogárháton programba, mely által a környezettudatos nevelés szerves részeként, játékos, interaktív bemutatókon keresztül ismerkedhetnek a gyermekek a bogarak, lepkék és

más rovarok csodálatos világával.

Büszkék vagyunk arra, hogy 2008-ban, 2011-ben és 2014-ben elnyertük a Zöld Óvoda címet, 2017-ben pedig Örökös Zöld Óvoda lettünk.

Zöld Óvoda Madarász Ovi program

A Madarász Ovi 1995 óta minden csoportunkban folyamatosan működik. Már a kiscsoportos korosztálynál elkezdjük a programot, természetesen az életkori sajátosságok figyelembevételével. Madarász szakember vezeti, aki szakszerűen, de játékos módon irányítja a tevékenységeket és a kirándulásokat, pontos válaszokat tud adni a gyerekek és felnőttek kérdéseire. A program feladata olyan szokások, viselkedési formák, értékrendek alapozása, amelyek meghatározók a természeti környezettel való harmonikus kapcsolatban. Az élőlények szeretete, tisztelete, a természet és az ember által létrehozott értékek megóvását, és az ezzel kapcsolatos szabályok elfogadását jelenti. A Kirándulások és a vetítések során a gyermekek megismerik büszkeségeinket: a helyi növényeket, állatokat (például szentendrei rózsát, hollót, égerfát), természeti és épített környezetüket. Állat- és növénygondozást sajátítanak el a „mi kertünk”, a „mi fánk”, a „mi madarunk” feladatokkal. Az óvodaudvarban élő vagy idelátogató állatoknak táplálkozó-, búvó- és szaporodó helyet biztosító fák, cserjék, lágyszárúak gondozásával aktív részeseivé válnak a természet óvásának. Az óvoda udvara valóságos madárbarát kert. Fáinkra, bokros részekre odúkat, etetőket helyeztünk ki. Tavasszal lehetőség adódik az odúkban költő madarak megfigyelésére, felnőtt irányításával. Télen a családok bevonásával a madarak etetéséről sem feledkezünk el. Minden csoportnak van etetője, amelyet rendszeresen feltölt. Ez a tevékenység jó alkalom a téli madárvendégek (őszapó, meggyvágó, zöldike, tengelic) közeli megfigyelésére.2015-ben elnyertük a Madárbarát óvoda címet is.